Click to zoom

Atlona Integrated AV Amplifier E5
Professional Integrated Amplifier from Atlona. Integrated AV Amplifier for enterprise AV installations. Reliable performance, full warranty.
OVERVIEW
Professional Integrated Amplifier from Atlona. Integrated AV Amplifier for enterprise AV installations. Reliable performance, full warranty.
With built-in Dante, dual touchscreens and a powerful processor, ATL-INTEGR-E5 is the solution that delivers both quality and flexibility.
- Professional Integrated Amplifier
- Industry-standard
- Full warranty
- Engineered build
- 2-year warranty
KEY FEATURES
Up to 144 input channels
Dual Touchscreen 12" + 7"
Dante 512x512 Channels built-in
High-quality SPX effects
Flexible expansion I/O
AES67 ready for AV over IP
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Model | ATL-INTEGR-E5 |
|---|---|
| Brand | Atlona |
| Category | Audio Systems |
| Type | Integrated Amplifier |
| Brand | Atlona |
| Series | E5 |
| Input Channels | 144 Mono / 72 Stereo |
| Mix Buses | 72 (24 Mix + 24 Matrix + 24 Direct) |
| Matrix Buses | 24 |
| Sampling Rate | 96 kHz / 120 kHz |
| Dante | 512 x 512 Channels (Built-in) |
| Analog I/O | 16 Mic / Line Inputs, 16 Line Outputs (on board) |
| Display | 12" Touchscreen x 2, 7" Touchscreen x 1 |
| Faders | 32 + 2 (Bank) Motorized Faders |
| Effects | SPX Engine, 24 Insert Effects |
| Power Supply | AC 100-240V, 50/60Hz |
| Dimensions (W x H x D) | 525 x 200 x 653 mm |
| Weight | 18.5 kg |
DOWNLOADS
PRODUCT VIDEO
Product Features
- Professional Integrated Amplifier
- Industry-standard
- Full warranty
- Engineered build
- 2-year warranty
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Model | ATL-INTEGR-E5 |
|---|---|
| Brand | Atlona |
| Category | Audio Systems |
| Type | Integrated Amplifier |
| Brand | Atlona |
| Series | E5 |
| Input Channels | 144 Mono / 72 Stereo |
| Mix Buses | 72 (24 Mix + 24 Matrix + 24 Direct) |
| Matrix Buses | 24 |
| Sampling Rate | 96 kHz / 120 kHz |
| Dante | 512 x 512 Channels (Built-in) |
| Analog I/O | 16 Mic / Line Inputs, 16 Line Outputs (on board) |
| Display | 12" Touchscreen x 2, 7" Touchscreen x 1 |
| Faders | 32 + 2 (Bank) Motorized Faders |
| Effects | SPX Engine, 24 Insert Effects |
| Power Supply | AC 100-240V, 50/60Hz |
| Dimensions (W x H x D) | 525 x 200 x 653 mm |
| Weight | 18.5 kg |
Product Video
No video available.
Recommended Accessories
- Network Switch
- Rack Cabinet
- Power Sequencer
- Touch Control Panel
- Cable Management Kit
Customer Reviews
No public reviews yet.
Q&A
Q: Do you offer installation and design?
A: Yes — we handle full design and installation.
Q: How to request a quote?
A: Click "Request Quote" or message LINE.